Tërmeti 7.6 ballë godet këtë shtet diten e sotme. Shikoni se si lekundet ndertesa. Video

0
836

Një tërmet i fortë me magnitudë 7.6 tronditi Papua Guinenë e Re sot, duke shkaktuar dëme në ndërtesa në qytetin Madang dhe zona të tjera, raportoi AFP, duke cituar rrëfimet e banorëve.

Banorët e kombit ishull në Oqeani postuan video në Twitter nga momenti i tërmetit, duke përshkruar tmerrin që ndjenin.

Për shkak të tërmetit të fortë, Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) lëshoi ??një paralajmërim për cunami, i cili erdhi rreth një orë më vonë.

Nga ana e tij, Shërbimi Meteorologjik Australian bëri të ditur se nuk ka rrezik për cunami.