Te ben te ndihesh krenar.Njihuni me vajzën shqiptare që ia ka dalë të jetë një ndër avokatet më të mira në Angli

0
166

Ajo lindi ne Tirane dhe ishte nje nga nxeneset e mira te shkolles Sami Frasheri.Pasi i diplomua ne Fakultetit Juridik UT ajo tashme jeton ne britanin e Madhe.

Me 15 vjet karrierë si juriste në koorporata të njohura ndërkombëtare e më pas avokate në mjaft çështje delikate e të bujshme sot paraqitet si një nga mbrojtëset më të mira të të drejtave të njeriut dhe së fundmi është përzgjedhur edhe avokate pranë Gjykatës Ndërkombëtare për Kosovën me qendër në Hagë.

Zonja Mahmutaj është martuar me James Hayton djalin e gazetarit të njohur të BBC-së Philip Hayton, nënë e një djali.

Ajo eshte shpehur se:“Është një mundësi për të kontribuuar me përvojën time prej më shumë se një dekadë si avokate në Britaninë e Madhe dhe forumet ndërkombëtare të ndërthurur me njohjen e mëtejshme të çështjes së Kosovës, jo vetëm si shqiptare, por edhe si studiuese e të drejtës ndërkombëtare”, shprehet ajo.