Si te largoni mykun dhe bigorrin në kabinën e dushit dhe ta beni te re?Vetem me keto perberes

0
223

Dushi, veçanërisht në apartamente të vogla, është shpesh vendi ku shfaqet myku. Për më tepër, ka ende smërc! Ja një mënyrë për të kursyer kohën që shpenzoja duke pastruar dushin. Kjo metodë për mykun në dush funksionon më së miri. Punon edhe në gëlqere nga uji!

Pastrues gëlqeror dhe myku për banjo:

1/2 filxhan peroksid hidrogjeni

1/2 filxhan alkool

1 lugë çaji detergjent i lëngshëm për enët

1 lugë çaji shpëlarës për lavapjatat

3 gota ujë

Përziejini të gjithë përbërësit, derdhni në një enë me spërkatës dhe spërkatni rregullisht të gjithë kabinën e dushit. Nuk ka nevojë ta shpëlani apo ta fshini. Thjesht spërkatni pllakat, pajisjet dhe xhamin nga kabina dhe lëreni ashtu.

Aplikojeni rregullisht, edhe pas çdo përdorimi të dushit, dhe do të harroni ta pastroni për javë të tëra. Nuk do të shfaqet asnjë myk, nuk do të ketë bigorr dhe nuk do të rritet asnjë bakter i dëmshëm!

Soda e bukës do të ndihmojë gjithashtu në luftën kundër mykut. Në myk mund të spërkatni sodë buke dhe ta lini për pak kohë. Sa i përket finove në muret e kabinës, është më e lehtë t’i spërkatni me uthull dhe më pas t’i pastroni.

Kujdes shtesë për të mbrojtur kanalin midis pllakave nga myku
Një mënyrë shtesë për të mbrojtur nga papastërtitë dhe myku është t’i lyeni ato me një dyll të thjeshtë qiriri. Mjafton të aplikoni një shtresë dylli, i mbron më tej ata nga grumbullimi i mykut. Krijon një lustër, e cila, megjithatë, lahet me kalimin e kohës dhe e gjithë procedura ia vlen të përsëritet pas pak

Na tregoni ky artikull ju ka ndihmuar!