Si te largoni dhjamin, depresionin kanceret dhe te jetoni me gjate. Ky eshte sekreti.

0
2639

Hulumtimi i ri pretendon se ecja e shpejtë është çelësi për të jetuar më gjatë – duke u fokusuar në ritmin dhe fuqinë e hapave tuaj, jo vetëm në numrin që grumbulloni.

Studimi, i botuar në dy revista mjekësore, zbuloi se ecja me intensitet redukton shqetësimet e shumta shëndetësore , nga depresioni , sëmundjet e zemrës dhe kanceri deri te vdekja e parakohshme.

Ndërkohë, studiuesit në Universitetin e Leicester -it kanë zbuluar se këmbësorët me fuqi kanë një jetëgjatësi deri në 20 vjet më të lartë se ata që ecin ngadalë.

NHS vlerëson gjithashtu ecjen me fuqi për të ndihmuar në uljen e depresionit , djegien e kalorive dhe zvogëlimin e obezitetit (në varësi të shpejtësisë suaj, mund të digjni deri në 400 kalori në 30 minuta!) – dhe një shëtitje e shpejtë 10-minutëshe ditore mund të bëjë të gjithë ndryshimin.

Këtu, ekspertët zbulojnë pse mund të jetë koha për të ndërruar seancën tuaj të palestrës me një shëtitje të lirë dhe të gëzuar në natyrë…

Çfarë është ecja me fuqi?
Ndryshe nga ecja e rregullt, ecja me fuqi ka të bëjë me marshimin me kuptim.

Eksperti i fitnesit Simon Robinson thotë: “Është një ushtrim i mrekullueshëm dhe ndoshta më i mirë për ju sesa vrapimi, falë uljes së ndikimit në tokë. Shndërron ecjen tuaj në një stërvitje.

“Shumë njerëz zbulojnë se nuk duhet të rrisin ritmin e tyre aq sa mendojnë në mënyrë që të ndihen pak më të pakëndshëm – veçanërisht kur ata janë duke mbajtur atë ritëm të ri, më të shpejtë për një periudhë të gjatë kohore. ”

Ekspertja e ecjes me fuqi dhe trajnerja personale Sarah Bockhart thotë: “Ideja është të ecni më shpejt se shpejtësia juaj e zakonshme, pa vrapim – por ka teknika që duhen mbajtur parasysh për të ecur me fuqi më efikase…”

Duhet të beni pak ecje te lehte përpara një shëtitjeje me energji. Filloni me një ecje të ngadaltë për tre deri në pesë minuta përpara se të rritni ritmin për të rritur rrjedhjen e gjakut dhe për të ftuar muskujt tuaj të fillojnë të punojnë.

Është gjithashtu jashtëzakonisht e dobishme të bëni disa shtrirje dhe lëvizje ngrohjeje përpara se të niseni.

Kjo jo vetëm që ndihmon në përgatitjen e trupit tuaj për të ecur në mënyrë më efektive, por shtrirjet gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e lëndimit. ndaj hecni sa me shume per nje jete me te mire. SHIKO.NEWS