Shurupi i thanave, lëngu i kuq që luf ton diabetin dhe plakjen

0
66

Është koha kur thanat, frutat e vogla me ngjyrë të kuqe pushtojnë tregjet dhe na “thërrasin” t’i provojmë shijen. Të ëmbla apo të tharta, një gjë është e sigurt: ky frut me përmasa të vogla është tepër kurativ dhe rekomandohet të konsumohet nga të gjithë.

Nëse jeni nga ata që nuk e preferojnë shijen e thartë, ne kemi një zgjidhje: shurupi i thanave, recetën e së cilit do ta ndajmë poshtë me ju.

Përbërësit:

1kg thana.
2 litra ujë.
300 gr sheqer (ose më pak/shumë, në varësi të shijes suaj).
Përgatitja:

Fillimisht lani thanat. Në enën ku do të përgatisni shurupin shtoni ujë dhe sasinë e thanave. E lini në nxehtësi maksimale derisa të fillojë të vlojë dhe më pas shtoni sheqerin.

E lini për rreth 30-45 minuta të ziejë derisa uji të ulë volumin e tij, pra nga 2 litra në 1,5 litra. Gjatë kësaj kohe e përzieni nga pak shurupin.

Fikni sobën dhe e lini shurupin e thanave të ftohet paksa. Më pas mund ta servirni dhe ta shijoni! Vlerat e frutit të thanës:

Përmban rreth 9% sheqer, acide organike, vitaminë C. Luf ton plakjen. Ka veti antioksiduese. Kuron sëmundjet kardiovaskulare