Shtoni pak sodë buke kur zieni vezët. Ja se pse…

0
54

Çdo problem e ka një zgjidhje të thjeshtë, dhe kjo vlen edhe për vezët e ziera. Ky mund të jetë shpesh një proces i ndërlikuar, por ka një truk të vogël që ua lehtëson shumë punën, kur bëhet fjalë të qëruar vezët . Vështirësia e heqjes së lëzhgave të vezëve të freskëta vjen si rezultat i pH relativisht të ulët të albuminës që ndodhet në vezë.

Sipas ekspertëve, vezët 7-10 ditë janë ideale për t’u zier dhe qërohen më kollaj. Nëse keni probleme me heqjen e lëvozhgave të vezëve, atëherë ajo që duhet të bëni është të përdorni pak sodë buke. Vendosni vezët të ziejnë dhe shtoni në të ½ lugë çaji sodë buke. Soda e bukës rrit alkalinitetin tek vezët, dhe kështu ju nuk do të keni më probleme me heqjen e lëvozhgave.