Pse duhet të pini një lugë vaj ulliri çdo mëngjes!

0
559

Një nga gjërat më të rëndësishme për shëndetin tonë të përgjithshëm është padyshim vaji i ullirit.Pse është e rëndësishme yndyra?Truri i njeriut përmban rreth 50% të yndyrës. Nëse duam të kemi një shëndet optimal, duhet të marrim acide yndyrore esenciale. Trupi ynë nuk i sintetizon këto, prandaj ne duhet t’i marrim ato përmes një diete të shëndetshme.Vaji i ullirit është çelësi i dietës mesdhetare

Dieta mesdhetare përbëhet nga sasi të mëdha të vajit të ullirit, shumë peshq, fruta dhe perime. Njerëzit që e konsumojnë atë jetojnë më gjatë dhe nuk preken nga shumë sëmundje. Spanjollët dhe italianët konsumojnë rreth 13 litra vaj ulliri gjatë gjithë sezonit në 1 vit.

Dieta ka një rol të madh në shëndetin e njerëzve

Sipas një studimi në vitin 2013, grupi që konsumoi një dietë mesdhetare me më shumë yndyra, kishte një rrezik më të vogël për tu prekur nga diabeti, problemet e zemrës dhe arritën të humbisnin peshë më shpejt sesa grupi që kishte një dietë të rregullt.

Vaji i ullirit zvogëlon inflamacionin

Vaji i ullirit ekstra i virgjër është i pasur me rreth 30 polifenola që veprojnë si antioksidantë dhe në këtë mënyrë ulin inflamacionin në trupin tonë. Ai përmban acide yndyrore që ul sasinë e LDL, që ndryshe quhet kolesteroli i keq.

Vaj ulliri për lëkurë më të mirë

Vaji i ullirit mund të përdoret gjithashtu për të përmirësuar lëkurën. Nëse e kombinoni atë me sheqer, do të merrni një pastrim të mirë, tamam si një krem me kokrriza.

Ju edhe mund ta pini vajin e ullirit.

Do t’ju ofrojë vitaminë E, antioksidantë dhe shumë përbërës anti-plakje.

Vaji i ullirit ju ndihmon të humbni peshë

Shumë njerëz në Mesdhe marrin ¼ e filxhanit me vaj ulliri në mëngjes. Ai përmban acid oleik që ju jep një efekt të ngopjes.

Vaji i ullirit ju ndihmon të keni një fshikëz të shëndetshme të tëmthit

Me pirjen rregullisht të vajit të ullirit do të ulni rrezikun e gurëve të tëmthit.

Vaj ulliri për zorrë të trashë të shëndetshme

Vaji i ullirit ekstra i virgjër është plot me polifenolë që kanë një efekt antioksidant. Ato na ndihmojnë të heqim radikalët e lira nga trupi ynë.

Vaj ulliri për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak

Vaji i ullirit mund t’ju ndihmojë të keni nivele të ulëta të sheqerit në gjak.

Filloni duke konsumuar 1 lugë gjelle vaj ulliri. Me kalimin e kohës, rrisni sasinë që merrni. Ju gjithashtu mund të kombinoni një gotë me ujë të ngrohtë me lëngun e 1 limoni dhe disa pika vaj ulliri.

Filloni ditën tuaj në një mënyrë të shëndetshme! Merrni një lugë gjelle vaj ulliri dhe do të vini re përfitimet e mëdha në çdo kohë!