Pasi beri lindje cezariane. 29 vjecarja humb duart dhe kembet disa muaj me vone/Foto

0
995

Një nënë e dy fëmijëve nga Teksasi kaloi në shok septik disa ditë pasi lindi fëmijën e saj të dytë nëpërmjet një seksioni cezarian.

Krysten Pacheco, 29 vjeç, humbi duart dhe këmbët si pasojë e një infeksioni nga seksioni cezarian në tetor.

Ajo sapo kishte mirëpritur vajzën e saj, Amelia, dhe kishte dalë nga spitali ku lindi në Pleasanton, Teksas, kur filloi të ndihej me ‘ethe’.

Brenda disa ditësh, ajo u transportua me helikopter në një spital në San Antonio, ku mjekët i thanë se kishte kaluar në shok septik.

Ajo kaloi dy javë në kujdesin intensiv duke marrë frymë përmes një tubi, më pas iu tha se rrjedhja e dobët e gjakut në duart dhe këmbët e saj kishte shkaktuar aq shumë dëme sa të gjithë duhej të amputoheshin.

Këmbët i ishin amputuar në gjunjë dhe krahët nga bërrylat.

“Duart dhe këmbët e mia ishin të zeza. Ata dukeshin si një person ndryshe, “tha ajo, duke shtuar se ekipi i saj mjekësor “u përpoq të bënte gjithçka që mundej” për të shmangur amputimin”, tha Krysten për ABC 7 .

Pasi iu nënshtrua amputimit të dyfishtë, asaj iu desh të bënte edhe një duzinë transplantesh lëkure për të riparuar lëkurën e dëmtuar në gjymtyrët e saj.