Nëna e re lind katërnjakë identike 1 në 15 milion shanse. Foto

0
259

Çdo nënë e ardhshme e pret me padurim takimin e parë me mjekun. Pavarësisht nëse janë të emocionuar apo të frikësuar, prinderit do ta mbajne mend herën e parë që dëgjojnë rrahjet e zemrës së foshnjës së tyre.

Në rastin e këtij cifti të ri kjo ishte shtatëzania e dytë e cila do e plotësonte familjen e tyre me shumë.

Jenny 37 vjeçe, dhe bashkëshorti i saj, Chris Marr, nga Dallas, Texas, përjetuan në familje një mrekulli.
Në mars 2020, Xheni lindi katërnjakë shumë të rrallë identikë, pikërisht në fazat fillestare të pandemisë aq ngjitëse të COVID-19.

Kështu gjatë ekos së parë, ata kujtojne se mjekja e ka larguar ekranin prej tyre dhe ka buzeqeshur e habitur. Jenny kujton : “Dr. Murray filloi të bënte sonografinë dhe papritmas ajo mori një pamje qesharake në fytyrë dhe e largoi ekranin nga ne. Fillova menjëherë të mendoj se diçka nuk shkonte me rrahjet e zemrës.E pyeta se a ishte gjithcka në rregull dhe se ajo duhet të më tregonte nëse kishte ndonjë problem.”

Ne fakt ajo mu pergjigj qe degjohen rrahjet dhe saktesisht jane 3 foshnja qe duken dhe pastaj papritmas Chris ra pa ndjenja ne dysheme.

Pastaj ne takimin tjeter teksa ishin mesuar me trenaket qe jenny po mbante ne bark doktoresha i dha lajmintjeter qe tashme kemi 100% katernjake ne barkun e Jennyt.

Rrugës për në shtëpi pas atij takimi te dyte, Chris tha me shaka, “Xheni ne nuk duhet të shkojmë më në takimin tonë të radhës sepse me duket se foshnjat do të vazhdojnë të shumohen .”

Xheni po kalonte një shtatzëni të qetë, duke bërë eko një herë në javë, pasi rasti i saj ishte i ndërlikuar. Të gjitha foshnjat kishin një placentë, që do të thoshte se do të duhej të luanin mirë ose jo të gjithë do të mbijetonin. Mjekët i thanë Chris-it se në fakt kishte një shans 0,1% që katërnjakët të mbijetonin te 4– një sekret që Chris e mbajti për vete, në mënyrë që të mos e stresonte Xhenin.

Dhe keshtu në 15 mars, në javën e 28-të të shtatzënisë, Jenny lindi parakohe. Ajo lindi katër djem të shëndetshëm me prerje cezariane : Harrison, Hardy, Henri dhe i fundit, por jo më pak i rëndësishme, ishte Hudson
“Ata kanë lindur të gjithë në tre minuta,” tha Jenny.

Ky është një rast kaq i rrallë, saqë shanset për të ngjizur katërnjakë monokorionikë identikë janë 1 në 11 milion në 1 në 15 milion shanse.

Femijet tashme gezojne shendet te plote dhe familja eshte mesuar paksa me ritmin e tyre.

Perktheu M. C.
shijejete.com