Ky eshte qingji qe kushton me shume se sa nje Lamborxhini.Ja arsyeja

0
28

Qengji mashkull Texel ishte një nga tre qingjat që në ditën e shitjes ishin me një çmim përfundimtar prej 100,000 guinea, monedha tradicionale të uellsit për blerjet e bagëtive.

Ky qingj pothuajse i përsosur nxiti një garë ofertash që përfundoi me tre mbarështues nga Aberdeenshire, Cheshire dhe Oxfordshire

Një Lamborghini Huracán fillon nga 155,400 £, me markën e dashur nga VIP-at si Conor McGregor, Chris Brown, Kanye West dhe Justin Bieber.

Delet Texel, të njëjta me ato të blera në ankand, janë ndër qengjat më të çmuar në botë. Delet Texel janë vendase në një ishull të vogël në brigjet e Holandës dhe shiten rregullisht për shuma pesëshifrore.

Deshtët blihen nga bashkësitë për mbarështim të tyre dhe dy të tjerët u shiten aty për 130,000 dhe 100,000 guinea në shitje tre-kahëshe në ankandin kryesor Skocez Kombëtar Texel, Lanark.
Shitja e fundit është larg rekordit të deleve më të shtrenjta në botë.

Ajo mbahet nga një tjetër qengj Texel, i cili në vitin 2020 shkoi për 368,000 £ .

Një nga blerësit Jeff Aiken tha për The Guardian: ‘Në racën e origjinës ju filloni të shikoni karakteristikat më të vogla të deleve – flokët, ngjyrën, formën e kokës.

“Duhej të paguanim atë shumë parash për të marrë gjenetikën mbi të gjitha.