Kishte dhimbje barku por mjeket e moren ne qafe duke e lene ne rradhe. Humb jeten 65 vjecari

0
3107

Rebecca Gossage humbi babanë e saj Keith Bromyard pasi ajo u diagnostikua me kancer pankreatik

65-vjeçari vdiq tre ditë pasi u shtrua në spital dhe vuante nga dhimbje barku.

Tani vajza e tij Rebecca, po i bën thirrje qeverisë që të sigurohet që të gjithë pacientëve t’u ofrohen takime me mjekun e përgjithshëm brenda dy javësh.

Përveç dhimbjes së stomakut, Rebecca, e cila jeton në Bromsgrove, Worcestershire, tha se edhe babai i saj kishte filluar të humbte peshë me shpejtësi.

Megjithatë, atij iu desh të priste muaj për analiza, të cilat më vonë do të zbulonin se vuante nga kanceri i pankreasit.

Ai u diagnostikua më 30 dhjetor 2021, por iu tha se ishte gjetur shumë vonë që ai të kualifikohej për trajtimin e vetëm kurativ për kancerin e pankreasit, operacionin.

Rebecca, 38, tha se babait të saj iu dha një shpresë, pasi iu tha se ai ishte kandidati ideal për kimioterapi. Por në pritje të trajtimit, ai u perball me disa takime të anuluara.

Tani, Rebecca po punon me Kancerin e Pankreasit në Mbretërinë e Bashkuar në fushatën e tyre ‘Nuk ka kohë për të pritur’. Rebecca shtoi: “Qeveria ka thënë se të gjithë do të marrin një takim me mjekun e përgjithshëm brenda dy javësh.

6 shenjat e kancerit të pankreasit që duhet të dini

Dihet se simptomat e zakonshme përfshijnë dhimbje barku dhe shpine, humbje peshe të pashpjegueshme dhe verdhëz.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë:

Humbja e oreksit

Ndryshime si diarre ose kapsllëk

Dispepsi

Nauze dhe të vjella

Vështirësi në gëlltitje

Pacientët gjithashtu mund të vuajnë nga simptomat e diabetit sepse sëmundja e pankreasit ndalon prodhimin e insulinë. shiko.news