Këto shenja mos i neglizhoni, sepse të paralajmërojnë për një rrezik

0
2725

A e dini se trupat tanë mund të na japin shenja kur diçka nuk shkon siç duhet me ne?

Dhe në asnjë rrethanë nuk duhet t’i injorojmë këto simptoma të trupit tonë.

Sot ne do t’ju japim simptomat më të zakonshme që tregojnë se kemi mangësi të një vitamine të veçantë.

Mpirje e duarve dhe këmbëve ose ndjesi djegie edhe në pjesë të tjera të trupit

Nëse ndieni mpirje ose shpim në duar dhe këmbë, kjo mund të thotë që keni një mangësi të vitaminës B9, B6 dhe B12.

Këto vitamina janë shumë të rëndësishme për sistemin nervor.

Nëse keni një mangësi të vitaminave B, kjo mund të çojë në anemi, depresion dhe lodhje.

Për të zgjidhur këtë problem, hani më shumë spinaq, panxhar dhe të gjitha llojet e bishtajore dhe produkteve të qumështit.

Rritje e kuqe ose e bardhë e lëkurës që ngjajnë si puçra, në faqe dhe në duar

Këto simptoma mund të tregojnë një çekuilibër hormonal dhe në disa raste kjo mund të thotë se ju keni një mangësi të vitaminës A dhe vitaminës D dhe acidet yndyrore esenciale. Ju duhet të konsumoni ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe të hani më shumë arra dhe fara, si fara liri. Përveç kësaj, ju duhet të hani shumë perime me gjethe jeshile, karrota dhe speca të rritet niveli i vitaminës A. Mundohuni të hani më shumë produkte të qumështit.

Tharje dhe skuqje e kuqe në fytyrë

Shumë ekspertë pohojnë se ky kusht është një shenjë e qartë e mungesës së biotinës.

Hani më shumë arra, qumësht dhie, bajame, domate, panxhar, kos, karrota, arra, qepë, farat e susamit, avokado, qumësht, banane dhe kërpudha.

Çarje në qoshet e gojës

Arsyet më të zakonshme për këtë janë:

Diabet

Sistemi i dobët imunitar

Higjiena e gabuar ose e dobët e gojës

Kjo ndodh në njerëz që hidratojnë buzët e tyre me gjuhë gjatë një bisede

Infeksioni i shkaktuar nga streptokoket baktericide dhe stafilokoket, kërpudhat (kryesisht candida)

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit

Mungesa e dhëmbëve të pasmë

Një dhimbje e stomakut që lidhet me hiperseksionimin e acidit të stomakut

Mungesa e vitaminës B

Të gjitha këto simptoma janë në fakt një shenjë e mungesës së zinkut dhe vitaminës B (B3, B2 dhe B12).

Për të zgjidhur këtë problem, ju duhet të hani më shumë perime, djathë, spinaq, kikirikë, panxhar, kajsi dhe të gjitha llojet e farave dhe fasule. Përveç kësaj, ju duhet të hani lakër dhe brokoli në dietën tuaj për absorbimin më të mirë të hekuri.