Keni çrregullime menstruale? Ja kurat natyrale që zgjidhin problemin tuaj pa asnjë kosto shtesë!

0
420

Pjesa më e madhe e shqetësimeve menstruale shkaktohen nga kequshqyerja dhe ngadalësojnë metabolizmin dhe çrregullime hormonale.

Këto janë disa kura natyrale të nevojshme për të eliminuar çrregullimet menstruale:

Lëngu i panxharit të kuq

Është konsideruar nga mjekët shumë efikas për të luftuar çrregullimet menstruale. Duhet të përdoret në sasi të vogla 60-90 gramë, dy tre herë në ditë në këto kushte.
Fara koriandër

Janë konsideruar shumë të dobishme për të kuruar menstruacionet e tepërta. 6 gramë i këtyre farave duhet të zihet në gjysmë kile ujë derisa të mbetet gjysma e ujit. Filtrojeni dhe e pini sa është ende e nxehtë.
Xhenxhefili

Është një produkt shumë i dobishëm për të normalizuar çrregullimet menstruale. Një copë xhenxhefil i freskët duhet të shtrydhet dhe të zihet në një filxhan me ujë për disa minuta. Duhet të konsumohet tre herë në ditë pas vakteve për dizmenorrean dhe amenorrhean.
Farat e susamit

Edhe farat e susamit janë të dobishme për të normalizuar çrregullimet menstruale. Gjysmë lugë pluhur nga këto fara në ujë të nxehtë, dy-tre herë në ditë vepron në mënyrë të shkëlqyer për menstruacionet e vrullshme, veçanërisht tek vajzat e reja dhe anemike që nuk janë të martuara. Përdorimi i rregullt i tij, dy ditë përpara ciklit kuron edhe menstruacionet e pakta.
Farat safflower

Është një bimë e ngjashme me gjembaçin, carthamus tinctorius). Janë shumë efikase në trajtimin e menstruacioneve të dhimbshme. Përgatitet duke zier dy lugë fara pluhur në 120 ml ujë.