Ja qytet qe pritet te kete renie te forta shiu dhe permbytje.Metereologja Porja tregon kur fillojn te ulen temperaturat

0
12664

Metereologja Porja ka bere me dije diten e sotme se vendi yne do te perfshiihet nga reshjet e shiut por veriu i vendit mund te kete reshje te dendura shiu. Por e mira e shiu eshte se do te mbushen hidrocentralet dhe fasha 800 kWh, mund te shtyhes serisht.

Ajo ka thene se reshjet do të nisin që nga mbrëmja e sotme dhe do të vazhdojnë në fundjavë.Pritet qe te temeperaturat te pesojne ulje deri ne fund te nentorit.

Metereologja Porja eshte shprehur se:“Ka një përmirësim të përkohshëm, por sonte gjatë natës të ketë reshje të shiu. Fundjava, e hëna e marta dhe e mërkura priten reshje shiu. Problematike në jug do të shfaqet Vlora. 80% e reshjeve të vitit bien gjatë kësaj periudhë. Do të vijojë përmirësimi në situatën e korporatës energjitike, në shumë zona të ultësirës perëndimor priten përmbytje.

Shkodra Lezha, Durrësi, Vlora, Fieri dhe Berati do të marrin sasinë më të madhe të reshjeve. Në Korçë reshjet pritet të jenë normale”- tha Lajda Porja.

shiko.news