Ja çfarë ndodh kur vendosni qepë në këmbë para se te fleni gjum

0
1067

Studimet tregojnë se është e mundur që ju të mund të thithni disa nga lëndët ushqyese nga qepa kur i vendosni në këmbë ndërsa flini.

Vetitë antibakteriale të qepëve
whfoods.org thotë se qepët janë të ngjashme me hudhrën në vetitë e tyre antibakteriale, por nuk janë hulumtuar aq gjerësisht sa hudhra. Gazeta online e San Francisco Globe citon Joe Schwarcz, drejtor i Zyrës për Shkencë dhe Shoqëri të Universitetit McGill, i cili thotë: ‘Qepët përmbajnë një sërë përbërjesh squfuri që kanë aktivitet antibakterial. … Për më tepër, prerja e një qepe shkakton lirimin e enzimave që nisin një reaksion kimik që prodhon acid propensulfenik, i cili nga ana tjetër dekompozohet për të prodhuar acid sulfurik … acidi sulfurik gjithashtu pengon rritjen e baktereve.’

Si të vendosni qepë në këmbë para gjumit
Pritini çdo lloj (të bardhë, të verdhë ose të kuqe) në një trashësi rreth gjysmë inç. Vendosni një fetë qepë në pjesën e poshtme të këmbës duke mbuluar pjesën e poshtme të gishtërinjve dhe rrëshqitni çorapin mbi këmbën tuaj dhe qepën derisa të mbulojë fetën e parë të qepës. Shtoni një fetë të dytë ose të tretë të qepës për të mbuluar harkun dhe thembrën e këmbës suaj përpara se të tërhiqni çorapin deri në fund.

Përfitimet ushqyese të qepëve
Qepët janë një ushqim me erë të keqe që na pëlqen ta shtojmë në pica, sallata, salsa, sanduiçe dhe ushqime të tjera për të përmirësuar shijen e përbërësve të tjerë. Arsyeja e qelbur e qepëve në këtë mënyrë është squfuri.

Squfuri është një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme në dietën tonë sepse ndihmon në formimin e proteinave. Kur vendosni qepë në këmbët tuaja para gjumit , ju jeni duke i vënë në dispozicion trupit tuaj një burim squfuri për ta thithur gjatë pushimit.

Liveandfeel.com rendit problemet e mëposhtme shëndetësore që mund t’i ndihmoni duke aplikuar vaj qepe në lëkurë:

Ftohja e zakonshme dhe gripi

Mosbalancimi i gjëndrave

Presioni i lartë i gjakut

Ankesat e sistemit imunitar

Inflamacion

Humbje e oreksit

Dobësi