Sunday, September 24, 2023
HomeSHENDETIshte ne muajit e 8 te shtatzenis 28 vjecarja diagnostikohet me tumor...

Ishte ne muajit e 8 te shtatzenis 28 vjecarja diagnostikohet me tumor ne zorren e trashe. Ja keshilla qe jep per te gjithe femrat

Keli ishte 8 muajshe shtatzënë, ajo filloi të përjetonte simptoma të reja, duke përfshirë kapsllëk dhe gjak në jashtëqitjen e saj. Mjeku i saj e siguroi se ishte pjesë e shtatzënisë.

Mjeku i tha se:’Ti do të kesh një fëmijë pas rreth një muaji dhe gjërat po lëvizin. Gjërat janë pak më ndryshe në trupin tuaj sepse jeni gati të lindni”,

Simptomat vazhduan për rreth tetë muaj dhe u përkeqësuan. Mjekët i thoshin vazhdimisht se zakonet e saj të zorrëve kishin ndryshuar për shkak se ajo lindi së fundmi. Më në fund, një mjek urdhëroi një kolonoskopi dhe ajo mësoi se çfarë fshihej pas simptomave të saj. Keli atëherë 28 vjeç, kishte kancer kolorektal të fazës 3.

“U ndjeva shumë e rraskapitur dhe më bëri të mendoj se çfarë po ndieja në të vërtetë, sepse nuk po ndihehesha mire”, thotë ajo.

Edhe pas lindjes “Unë ende isha me kapsllëk. Ende kisha gjak në jashtëqitje dhe ishte një lloj gjaku i errët, ngjitës,” thotë ajo. “Gjithmonë ndihem çuditshëm duke e thënë këtë, por e di që është e rëndësishme të them ishte dicka ndryshe.” Po i tregoj keto shenja pasi duhet te dini dhe te veproni menjehere qe ta kapni semundjen ne kohe. Sa me heret ta kapim semundjen aq me shpejte do te sherohemi.

Kur djali i saj ishte 5 muajsh, 28 vjecarja filloi të përjetonte simptoma të reja, shqetësuese.

“Po përjetoja humbje të oreksit. Do të isha shumë, shumë e uritur dhe më pas do të doja diçka, do të haja një kafshatë dhe nuk do të isha më e uritur,” thotë ajo, duke shtuar se ka humbur 7 kilogramë. “Kjo u bë alarmante.”

Shkova te beja analaziat dhe pasi mjeket zbuluan qe kisha kancer te zorres se trashe ne fazen 3 u bera operacion dhe me pas bera kimio.

‘Dita me e mire e jetes sime’

Pas kimiove dhe ilaceve, ajo vuri re një ndryshim.

“U ndjeva mirë,” thotë ajo. “Përfundova duke qenë në gjendje të shkoja në banjë. Pra, dukej sikur tumori po zvogëlohej.”

Me trajtimin e saj të katërt, tumori i saj ishte përgjysmuar.

“Në trajtimin tim të nëntë, tumori ishte zhdukur plotësisht, që ishte ndoshta dita më e mirë e jetës sime,” thotë ajo.

Çdo gjashtë muaj, 28 vjecarja i nënshtrohet ekzaminimit, duke përfshirë një skanim PET, një MRI dhe një sigmoidoskopi.

“Jam ndier mrekullisht e lumtur,” thotë ajo.

Pas kalimit te semundjes mbeta serishte shtatzen dhe solla ne jete dhe nje femi tjeter ndaj nuk duhet te dorezoheni dhe duhet qe gjerat ti kapni ne kohen e duhur ndaj po tregoj cdo gje qe te kuptoni nese ka dicka qe nuk shkone ne trupin tuaj duhet te shkoni menjeher tek mjeku dhe te beni vizita. shiko.news

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,870FollowersFollow
0SubscribersSubscribe