Është absolutisht e mrekullueshme çfarë uji me limon mund të bëjë në vend të ilaçeve! Konsumojeni nëse keni këto probleme

0
602

Mjekimet natyrale karakterizohen nga një gjë në veçanti dhe ajo është se ato janë të ndërtuara në mënyrë të tillë me përbërës të cilët janë shumë lehtë të gjendshëm. Madje me shumë mundësi i keni që të gjithë përbërësit në frigoriferinë e shtëpisë suaj.

Kjo jo vetëm që na bën të harxhojmë sa më pak para, por gjithashtu na jep mundësi të jemi mjekët e vetes sonë pa u dashur të shkojmë në spital.

Më poshtë do ju përmendim 6 problemet që mund të eliminohen duke konsumuar vetëm ujë me limon:

Trajton aknet

Nëse merrni pak pambuk dhe e shysni në ujë me limon dhe me shumë kujdes e aplikoni në fytyrën tuaj, do shihni sesi aknet do thahen nga përdorimi i kësaj përzierje. Mbajeni në fytyrë për 10 minuta dhe më pas shplajeni me ujë të ngrohtë.

Gurët në veshka

Uji me limon përmban shumë potasium që rrit nivelin e citratit në urinë dhe kjo e bën të pamundur krijimin e gurëve në veshka.

Forcon sistemin imunitar

Sistemi imunitar kontrollohet nga sistemi limfatik, prandaj nëse konsumoni ujë me limon mund të forconi sistemin imunitar dhe kështu do shmangni sëmundjet dhe komplikacionet e ndryshme.

Zvogëlon oreksin dhe ndihmon në humbjen e peshës

Limoni në veçanti ka një veti që mund të rregullojë pH e trupit tonë kështu që stimulon prodhimin e një lëngu që ndodhet në fshikëzën e tëmthit dhe kjo ndihmon që ushqimi të tretet në mënyrë më efektive.

Dhimbjet në fshikzën e tëmthit

E vetmja gjë që duhet të bëni është të përfshini një gotë të vogël uji me limon në të gjitha vaktet dhe do të shihni se si dhimbja ka për t’u larguar.

Të ftohtin dhe gripin

Kjo është një nga përfitimet më të njohura sepse limoni ka një sasi të madhe të vitaminës C që të gjithë e dimë që na ndihmon duke e bërë të pamundur për t’u sëmurur.