Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje dhëmbi?

0
359

Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje dhëmbi!

Gjëja e parë që duhet të bëni kur një dhëmb fillon t’ju dhembe, sigurisht, është që të shkoni tek një stomatolog profesionist.
Por, ndërsa ju jeni duke pritur per kete takim te veshtire,duhet te beni çmos për të lehtësuar kete dhimbje nepermjet ketyre menyrave te thjeshta:

1.Hudhra
Zvogeloni dhimbjen e dhembit duke e ferkuar me nje thelpi hudher zonen e dhimbshme.

2.Xhenxhefil
Thjesht kombinoni 4 lugë gjelle xhenxhefil pluhur me 4 luge piper, dhe shtoni pak ujë për ta kthyer përzierjen në një paste. Sapo pasta te jete gati aplikojeni mbi dhemb duke e perseritur disa here ne dite,derisa te perballoni nxehtesine qe ju krijon.

3.Uthull e bardhe
Zhyzni nje qese letre ngjyrë kafe ne uthull te bardhe deri sa ta thithe uthullen.Me pas spërkatni pak piper të zi ne te dhe mbahen në pjesën e jashtme të dhembit.

4.Uji i kripur
Thjesht ngrohni ujin e kripur dhe mbajeni për një minutë, rreth dhembit ose derisa të filloni të ndjeni lehtesim.

5.Vodka
Ju gjithashtu mund te mbani pak vodka rreth dhembit derisa dhimbja te filloje te lehtesohet.

6.Kompresa te ftohta
Vendosni here pas here kompresa me nje pakete akulli te ngrire.