Saturday, September 30, 2023
HomeSHENDET

SHENDET

Mjeku Alket Koroshi tregon si te trajtoni artrit reumatoidin

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog Artriti reumatoid është sëmundja më e shpeshtë nga grupi i sëmundjeve që prek sistemin muskuloskeletik, e cila prek 1 deri në 3% të popullatës mbi 15 vjeç. Është sëmundje kronike, multisistemike, deri tani me shkaqe jo...

7 shenjat qe tregojne se keni probleme me mëlçinë dhe duhet te shkoni tek mjeku

Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm, me anë të ushqimit apo nga ambienti, mund të punojë ngadalë. Ekzistojnë disa simptoma të cilat tregojnë punën...

Mjekja Albana Daka tregon pse semundjet tumorale po prekin te rinjte

Mjekja Albana Daka thekson rëndësinë e një regjimi ushqimor të shëndetshëm për personat që janë prekur nga sëmundjet tumorale. Nutricionistja thotë se sëmundjet malinje po prekin gjithmonë e më shumë moshat e reja për shkak të stilit të keq të...

Doktoresha Vojsava Leka tregon shenjat dhe si mund te parandaloni goditjen ne tru

Stroke ose goditja në tru është një sëmundje që ka të bëjë me dëmtimin e enëve të gjakut. Ka pasoja neurologjike dhe mund të çojë në fatalitet. Stroke janë dy llojesh: ishemik që shkaktohet nga bllokimi i enëve të...

Nese urinoni shpesh gjate nates ja problemet qe paralajmeron

Në rastin kur nevoja për të urinuar ju nxjerr gjumin, duhet trajtuar, pasi nuk është shenjë që duhet injoruar, madje edhe ngjyra e urinës suaj do të thotë shumë për shëndetin. Rreth një në tre të rritur mbi moshën 30...

Analiza qe duhet te bej cdo grua pas moshes 50 vjec

Pas moshës 50 vjeçare, trupi i gruas ndryshon, kështu që është thelbësore të kryhen kontrolle dhe ekzaminime speciale rutinë. Në këtë periudhë të jetës jeta e një gruaje pëson shumë ndryshime, duke përfshirë ardhjen e menopauzës. Për këtë arsye, shëndeti...

Këto janë simptomat e para të apendicitit dhe duhet te shkoni me urgjenc ne spital

Apendiciti apo i njohur ndryshe si zorra qorre është një gjendje ku zorra enjtet, merr ndezje apo mbushet me qelb. Apendiciti është një qese sa gishti në anën e djathtë të barkut e lidhur me zorrën e trashë. Roli i...

Çfarë i ndodh trupit nëse hani spec djegës ne stinen e vjeshtes

Speci djeges ka veti kuruese ne trupin e njeriut dhe plot efekte pozitive sidomos ne stinen e vjeshtes ku viruset gripale jane shume te hapura. Ne kete artikull keni 4 veti se cfare i ndodhur trupit kur hani spec...

Receta per fytin e acaruar dhe bajamet e qelbezuara

Recetë me limon për sëmundjet gripale Për të kuruar acarimin e fytit dhe të mukozës së gojës, përdoret me efekt shumë të mirë kura që vijon: uje me limonMerret një kokërr limoni dhe shtrydhet lëngu i tij në një gotë. Ai...

3 këshilla nga neurologu më i vjetër në botë si te keni shendet dhe te jeni te lumtur

Neurologu amerikan, dr. Howard Tucker, zuri vendin e rekordmenit në listën Guinness Ai u shpall mjeku më i vjetër që merret me mjekësi që nga viti 1947. Duke qenë se ai është ende duke e kryer në mënyrë aktive rolin...
Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe