A e dini çfarë ndodh nëse nuk i ndërroni mbathjet çdo ditë

0
827

Hmmm! Ekspertët e higjienës dhe shëndetësisë bëjnë apel: Duhet të hiqni dorë urgjentisht nga përdorimi i një palë mbathjesh më shumë se një ditë!

Sepse sipas tyre ky zakon i keq ndikon negativisht në shëndetin tuaj. Ja motivet:

Ai shkakton tepricë lagështire që shkakton infeksione

Ju e dini që infeksionet në zonat intime shpesh shkaktohen nga djersitja e tepruar dhe lagështia e zonës gjenitale dhe veshja e të njëjtave të brendshme për një kohë më të gjatë. Mbajtja e mbathjeve të pambukut dhe qëndrimi larg atyre me dantella dhe najloni mund t’ju ndihmojë të parandaloni infeksionet vaginale.

Aromë e pakëndshme

Duhet të dini se kjo çon në akumulimin e baktereve që shkaktojnë aromë të keqe. Andaj, sigurohuni që të ndërroni në mënyrë të rregullt të brendshmet tuaja në mënyrë që të parandaloni erën e pakëndshme.

Je në rrezik për infeksione të traktit urinar

Sepse bakteret e bllokuara në të brendshme gjejnë rrugën e tyre për të arritur fshikëzën dhe shkaktojnë ndjesinë e djegies. Ndërrimi i të brendshmeve çdo ditë ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të këtyre infeksioneve.

Kruajtje e vazhdueshme

Hmmm! Bakteret që lulëzojnë në të brendshme mund të arrijnë lehtë lëkurën, e cila nga ana tjetër shkakton irritim dhe kruajtje të tepruar në këtë zonë.

Acarim dhe puçrra

Hmmm! Puçrrat në lëkurë që duken si një skuqje duken të padëmshme, por ato mund të kthehen në plagë të hapura me kalimin e kohës.

E duke pasur parasysh faktin se zona gjenitale ka shumë flokë që e ndalon atë nga marrja e mjaftueshme e ajrit, procesi i shërimit shkon shumë i ngadalshëm.