90 vjecarja perleshet me arushen dhe ja ben 8 me 2

0
167

Ariu futet ne shtepine e te moshuares. 90-vjeçarja përleshet me ariun duke perdorur karrigen e verandes. Cfare ndodhi me te…

Një grua 90-vjeçare e cudit nga një ari ndërsa ishte ulur në verandën e shtepise se saj, arriti te shpetonte duke përdorur karrigen e saj të verandes.

E moshuara ishte duke pushuar në shtëpinë e saj kur ariu i murrme iu afrua asaj bashke me tre këlyshët e tij afër. Ajo u gjend fytyre me fytyre me ariun, dhe instiktivisht u zgjat per te kapur karrigen. Ariu iu afrua 90-vjecaren me pas shkoi te fqinji i saj i cili reagoi edhe me te, ndaj dhe ariu u larguar nje here e mire nga zona.

90-vjecarja shpetoi me vec nje gervishtje ne krah per te cilen e mjekuan ne spital.

Ajo ishte ndeshur dhe me pare me arinj prane shtepise se saj, mes tyre nje nene me tre kelyshe, qe mund te ishte e njejta si dikur, por kurre me para ata nuk i ishin afruar aq shume.

Zakonisht arinjt friksohen nga njerezit dhe i rrine larg, ndaj ajo cfare ndodhi me te moshuaren ishte vertete dicka e pazakont.

Ekspertet keshillojne pikerisht reagim te ngjashem me ate te te moshuares ne rast se ndesheni me kafshe te egra. Gjeja me e pershtatshme eshte te tregoheni ne medhenj, me friksues dhe me te eger se ata duke vepruar te paret.

Tregohuni te vemendshem, ne rast se ndesheni me kafshe te egra ne zona te banuara, duhet te kujdeseni ne cdo kohe te njoftojme autoritetet lokale qe te marrim masat e nevojshme parandaluese.