7 keshilla te lehta si te largoni barkun pa shkuar ne palester

0
273

1. Yndyrnat e shëndetshme shkrin yndyrën e barkut: Yndyrnat e shëndetshme që gjenden në avokado, vaj ulliri, arrat, peshku si salmoni, zvogëlojnë inflamacionin, nxisin metabolizmin, e mbajnë njeriun më të ngopur për më gjatë dhe siguron që procesi i djegies së yndyrës po djeg në mënyrë aktive yndyrën në trupi.

2. Rritja e marrjes së proteinave: Shumica prej nesh kujtojnë të numërojnë kaloritë e konsumuara gjatë ditës, por harrojnë t’i japin proteinës rëndësinë e duhur. Studimet kanë treguar se rritja e marrjes së proteinave ndihmon në uljen e yndyrës së barkut. Vezët, peshku, pula, thjerrëzat, qiqrat, tofu, gjiza, farat chia (yndyra dhe proteina) janë të gjitha burime të mira të proteinave që ndihmojnë në humbjen e peshës së përgjithshme.

3. Mbuloni gjysmën e pjatës me perime me gjethe jeshile: Askush nuk ka shtuar peshë duke ngrënë shumë spinaq! Ne të gjithë e dimë deri tani se deficiti i kalorive është thelbësor që trupi të hyjë në një mënyrë të djegies së yndyrës dhe mënyra më e lehtë për ta bërë, është duke përfshirë pjesë të mëdha të perimeve me gjethe jeshile. Me pak kalori, me ushqim të lartë, është një mënyrë efektive për t’u ndjerë më të ngopur me një numër të vogël kalorish.

4. Ndryshoni vajin tuaj të gatimit: Ndërrimi i vajit të gatimit nga vajrat e gatimit shumë inflamator (vajra vegjetalë me yndyrë, vaj kanola, sojë, vajra pambuku që nxisin humbjen e peshës me vaj ulliri ekstra të virgjër, vaj avokado, vaj kokosi me yndyrna të shëndetshme në të vërtetë është një hap i madh për të bërë drejt humbjes së peshës

5. Përfshini ushqime të pasura me vitaminë D: Ekspertët kanë gjetur një lidhje të fortë midis mungesës së vitaminës D dhe yndyrës së barkut. Përveç marrjes së dozës tuaj ditore të diellit, sigurohuni që të përfshini ushqime të pasura me vitaminë D në dietën tuaj Kërpudhat, e verdha e vezës, vaji i peshkut, djathi mund t’ju japin një dozë të mirë të vitaminës D.

6. Hani fasulet tuaja: Fasulet si fasulet e zeza, fasulet e kuqe, etj., janë burime të mira të fibrave të tretshme dhe proteinave, kombinimi i të cilave mund të synojë yndyrën e tepërt në trup

7. Shkoni më lart me marrjen e kalciumit: Ashtu si vitamina D, kalciumi është efektiv në djegien e yndyrës së barkut. Kalciumi shtesë shtyp përbërjen e kalcitriolit, i cili shkakton ndarjen e yndyrës në trup. Kalciumi jo vetëm që ju ndihmon ndertoj rr në kocka, ai nxit procesin e djegies së yndyrës. Qumështi, djathi, kosi janë burime të mira qumështore të kalciumit, por për intolerancën vegane dhe ndaj laktozës, farat chia, bajamet, tofu, patatja e ëmbël, zarzavatet me gjethe të errëta ofrojnë një sasi të mirë të kalciumit. Për ta përmbledhur, është thelbësore të qëndroni në një deficit kalori dhe të humbni peshën e përgjithshme, sepse reduktimi i yndyrës vetëm nga zona e barkut është një mit. Nuk është e nevojshme të vuani nga uria për të humbur peshë, duhet të hani ushqimin e duhur, ja një dietë për humbje peshe që në fakt funksionon dhe nuk ju lë të uritur

Shperndaje artikullin me miqt tuaj

Ⓒshiko.news