5 demtimet e para qe peson trupi kur konsumoni shume sheqer

0
155

Shenjat që tregojne se keni shumë sheqer në dietën tuaj!

Sheqeri mund të fshihet në disa nga ushqimet qe mund te konsmumoni shpesh si prsh salca e domates, salcat qe mund te perdorni ne sallate,gjalpi badihava,dhe ju nuk e kupton. Sasia e tepert e sheqerit mund te kete efekte anesore jo te kendshme për shëndetin tuaj.

Këtu janë disa shenja që mund të tregojne se keni konsumuar shumë gjëra të ëmbla:

1.Shtimi ne peshe
Ka shume deshmi qe tregojne se konsumi i tepert i sheqerit mund te shkaktoje qe te fitoni disa kg.

2.Luhatjet e energjisë
Glukoza, e cila është një formë e sheqerit, është burimi juaj kryesor i energjisë. Kjo është arsyeja pse ju mund të vëreni kur hani diçka me sheqer, ju mund të fitoni një shpërthim energjie. Por pas perfundimit te ciklit,ju nuk do ta keni me energjine e meparshme.Në vend që të hani sheqer për energji, provoni yndyrna të shëndetshme, të tilla si arra, avokado, ose kokos.

3.Demtim te dhëmbëve
Ne nje studim te botuar në Journal of Dentistry: Hulumtuesit gjetën se pirja e vetëm 1-2 pijeve te embla me sheqer në ditë ishte e lidhur me një rrezik 31 për qind më të lartë të dëmtimit të dhëmbëve.

4.Problemet te lëkurës
Sheqeri është një inflamator kështu që konsumi i tepert i tij mund të shkaktojë rrudha të hershme dhe të bëjë te dukeni me te plakur.

5.Depresion
Një studim afatgjatë zbuloi se marrja e sheqerit nga ushqimi dhe pijet e ëmbla lidhej me simptoma depresive. Përveç kësaj, një studim i botuar në Journal Health Health Nutrition zbuloi se konsumi i tepert i ushqimeve si keket e vegjel dhe kroasanet (të cilat janë të mbushura me sheqer të shtuar) rezultuan në simptoma më depresive.

shiko.news