4 ushqimet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e arterieve të bllokuara

0
636

Këtu janë 4 ushqimet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e arterieve të bllokuara

1. Perime të freskëta
Ngrënia e perimeve tuaja është shumë e rëndësishme, dhe ka qenë gjithmonë! Ka një arsye që prindërit tuaj gjithmonë u përpoqën t’ju detyronin të hani perimet tuaja. Ushqimet bimore janë shumë të larta në minerale, fibra dhe vitamina. Kështu, ata e mbajnë trupin tuaj të shëndetshëm dhe arteriet tuaja pa bllokime. Sipas Reader’s Digest, ” njerëzit që hëngrën 8 ose më shumë porcione kishin 30 për qind më pak gjasa të pësonin një atak në zemër ose goditje në tru sesa njerëzit që konsumuan 1 ½ racione ose më pak. ”

2. Barishte dhe erëza
Një nga mënyrat më të lehta dhe më të shijshme për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm kur bëhet fjalë për arteriet e bllokuara është të shtoni barishte dhe erëza në vaktet tuaja. Shumica e bimëve dhe erëzave janë edhe medicinale për trupin, që do të thotë se edhe pse kanë shije të shijshme dhe të pashëndetshme, ato në fakt janë tepër të mira për ju.

Sipas Reader’s Digest, barishtet dhe erëzat “ janë koncentrat nga bimët, kështu që ato përmbajnë të njëjtat kimikate mbrojtëse që bimët përdorin për të shmangur dëmtuesit dhe sëmundjet. Kur i konsumojmë këto kimikate nga erëzat, ato mbrojnë qelizat në trupin tonë edhe nga sëmundjet.”

3. Peshku
Disa lloje peshqish janë plot me acide yndyrore omega-3, të cilat janë ideale për shëndetin e zemrës tuaj. Këto acide yndyrore në fakt ulin çrregullimet e ritmit të zemrës, ulin presionin e gjakut dhe madje ulin inflamacionin.

Sipas Prevention, “ peshqit yndyrorë si salmoni dhe açugeja janë të ngarkuar me acide yndyrore omega-3 që do të ndihmojnë zemrën tuaj të mbajë një ritëm të qëndrueshëm. Të konsumosh qoftë edhe një peshk në javë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga një atak në zemër me 52%.

Pra, shijoni një pjatë me peshk të kalitur me barishte dhe erëza së bashku me një shërbim të shëndetshëm me perime. Në të vërtetë, është një mënyrë e shijshme për ta bërë të gjithë vaktin tuaj të shëndetshëm

4. Zarzavate me gjethe
Rukola, lakra jeshile, marule, spinaqi dhe panxhari janë të gjitha të pasura me nitrate, të cilat i marrin nga toka. Nitrati shndërrohet në një gaz gjatë tretjes, duke ndihmuar në parandalimin e koagulimit të gjakut. Si rezultat, ai minimizon problemet e zemrës dhe goditjet në tru. Gjithashtu, ” një porcion me zarzavate me gjethe të mbushura me lëndë ushqyese (si spinaqi) në ditë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës me 11 për qind, ” thotë Shape.com

Prandaj, zarzavatet me gjethe janë një nga mënyrat më të mira për të zhbllokuar arteriet.

Mendimet e fundit për arteriet e bllokuara
Kujdesi për shëndetin tuaj mund të jetë i vështirë. Megjithatë, të mësuarit e shenjave të duhura për të kërkuar dhe ushqimet e duhura për të ngrënë mund ta bëjnë të qenit të shëndetshëm për zemrën, të lehtë dhe të shijshme. Shmangia e arterieve të bllokuara dhe sëmundjeve koronare të zemrës është shumë më mirë sesa të përballesh me njërën prej këtyre gjërave. Mbani një sy për këto simptoma. Gjithashtu, filloni të kaloni dietën tuaj në ushqime që mund të parandalojnë bllokimin e arterieve në radhë të parë.