102 vjecarja feston ditëlindjen tregon sekretet për të pasur një jetë të gjatë dhe të lumtur

0
884

Një gjyshe feston ditëlindjen e saj të 102-të ka zbuluar sekretet e saj për të shijuar një jetë të gjatë dhe të lumtur.

Ish-balerina profesioniste, e cila u shfaq në shfaqjen hit të BBC-së , The Greatest Dancer në moshën 98-vjeçare, ende u mëson nxënësve në shkollën e saj të kërcimit.

Zonja Flowers, e cila ka lindur në vitin 1921 – tre vjet pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore festojë ditëlindjen e saj të 102-të.

Duke ndarë sekretet e saj, zonja Flowers, e cila ka përjetuar pesë monarkë dhe 22 kryeministra, tha: “Nuk mund të ndaloj së kërcyeri.

“Unë rekomandoj të kërcej dhe të lëviz për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, të mos ulem gjatë gjithë ditës, nuk mund ta bëja këtë.Une veten eci.

“Vallëzimi të mban gjallë dhe kërcimi dhe të qenit në diell më bëjnë të lumtur”.

Ajo shtoi se zonja Flowers është ‘e njohur shumë mirë në Shoreham’, pasi ajo i ka mësuar ‘brezat rreth këtu’ të kërcejnë.

Zonja Flowers filloi të kërcente për herë të parë në vitin 1924, në vetëm tre vjeç.

Ajo performoi për Princin Philip në një Gala të Akullit në 1952, për të cilën mori një letër falënderimi mbretërore.

Zonja Flowers ka udhëtuar gjithashtu nëpër botë. Ajo mësoi aftësitë e saj në Akademinë e Arteve Teatrore të Londrës.

Zonja Flowers tha se nuk do të ndalet ‘derisa sa te vdes’.

Ajo tha: “Unë do të këshilloja këdo dhe këdo që të fillonte të kërcejë te eci shume dhe te udhetoj ne natyre.

“Unë shoh njerëz që thjesht ulen ngjatë gjithë ditës dhe rrine ne kafe, por është e rëndësishme të ngrihesh dhe të vazhdosh të lëvizësh – duhet të jem në gjendje të bësh diçka.” Ndaj ndrysho jeten tende.