10 simptomat e kancerit te gjirit qe nuk duhet ti neglizhoni

0
20995

Cilat janë shenjat dhe simptomat?

Sipas Breast Cancer Now, shenjat e kancerit të gjirit përfshijnë:

Një gungë ose ënjtje në gji, në pjesën e sipërme të gjoksit ose në sqetull

Një ndryshim në lëkurë, të tilla si gërvishtje ose gropëzime

Një ndryshim në ngjyrën e gjirit – gjoksi mund të duket i kuq ose i përflakur

Një ndryshim i thithkës, për shembull është tërhequr (i përmbysur)

Skuqje ose kore rreth thithkës

Lëng (shkarkim) i pazakontë nga të dyja thithat

Ndryshimet në madhësinë ose formën e gjirit

Dhimbje në gji ose sqetull – edhe pse vetëm kjo nuk është zakonisht një shenjë e kancerit të gjirit,

kujdesuni për dhimbjen e vazhdueshme që është aty gjatë gjithë kohës

Nëse vëreni ndonjë ndryshim në gji, duhet të shkoni te mjeku.

Edhe pse ndoshta nuk është kancer, kapja e tij herët do të përmirësojë shanset për mbijetesë.

Kanceri sekondar i gjirit është kur qelizat e kancerit përhapen nga gjiri në pjesë të tjera të trupit. Në këtë pikë, ajo nuk është më e shërueshme.

Shenjat e kësaj janë:

Të ndiheni të sëmurë shumicën e kohës
Dhimbje koke të forta ose të vazhdueshme
Një kollë e thatë ose ndjenjë e gulçimit
Çdo gungë ose ënjtje nën krahun, kockën e gjoksit ose klavikulën
Siklet ose ënjtje nën brinjë ose në pjesën e sipërme të barkut
Humbja e ekuilibrit të çdo dobësie ose mpirje të gjymtyrëve
Dhimbje në kocka që mund të përkeqësohet gjatë natës
Ndjeheni më të lodhur se zakonisht
Ndryshim i vizionit ose i të folurit
Humbje e papritur e peshës, humbje e oreksit

© Shiko.news