10 shenjat paralajmëruese të mëlçisë së semurë dhe si ta shëroni ate

0
643

Mëlçia është padyshim një nga organet më të përfshira në trup dhe kryen një sërë funksionesh. Është një lojtar qendror në sistemin tretës të trupit tonë, sepse çdo gjë që hani apo pini kalon përmes saj.

10 shenjat paralajmëruese të funksionimit të dëmtuar të mëlçisë
Mëlçia nxjerr jashtë kimikatet toksike dhe mbetjet e trupit. Nëse nuk kujdeseni siç duhet, mëlçia do të ngadalësohet dhe toksinat do të fillojnë të grumbullohen në trup dhe inde.

Disa nga shenjat që tregojnë çrregullime të mëlçisë janë renditur më poshtë:

Mosbalancimi hormonal

Dispepsi

Ankth dhe Depresion

Dhimbje koke

Dhimbje te kyçeve

Letargji

Lodhja kronike

Aknet e fytyrës

Dhimbje barku

Kapsllëk

Por si kujdeseni mirë për mëlçinë tuaj? Po nëse mëlçia juaj nuk funksionon mirë, çfarë mund të bëni për ta bërë atë të funksionojë më mirë? Përgjigja ndaj këtyre pyetjeve është mjaft e lehtë.
Këtu janë disa këshilla dhe truke që do t’ju ndihmojnë të mbani mëlçinë tuaj të shëndetshme:

Marrja adekuate e ujit
Yndyrna të shëndetshme
Dietë të ekuilibruar
Shmangni ushqimet e përpunuara.
Ushqime organike
Shmangni ushqimet që përmbajnë metale të rënda
Konsumi i kufizuar i sheqerit të shtuar
Reduktoni marrjen e fruktozës
Hani perime jeshile, me gjethe, vezë, peshk të yndyrshëm
Ushqim i pasur me squfur
Konsumi i kufizuar i alkoolit
Lënia duhanin

Disa nga artikujt ushqimorë që kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e mëlçisë diskutohen më poshtë me përfitimet e tyre të tjera shëndetësore.

Mollët – janë të pasura me pektinë dhe enzima të tjera të nevojshme për të pastruar sistemin dhe për të larguar toksinat nga trakti tretës.
Avokado – janë super-ushqime të pasura me lëndë ushqyese.
Çaji jeshil – është i pasur me antioksidantë. Ai përmban katekina që e bëjnë më të lehtë funksionimin e duhur të mëlçisë.
Karrota dhe panxhar – janë të bollshëm në flavonoidë dhe beta-karoten.
Hudhra – konsiderohet gjithashtu një burim i pasur i squfurit i cili ndihmon në funksionimin e duhur të mëlçisë, ndaj ata që nuk duan ndonjë ndërlikim të mëlçisë duhet të konsumojnë çdo ditë 1-2 thelpinj hudhër.
Perime me gjethe jeshile – janë të pasura me klorofile bimore që nxjerrin toksinat mjedisore nga qarkullimi i gjakut.
Limonët – janë të pasura me vitaminë C, e cila ndihmon trupin të sintetizojë materialet e dëmshme në përbërës që absorbohen lehtësisht nga uji.
Arrat – përmbajnë një sasi të lartë të aminoacideve arginine që ndihmon në detoksifikimin e amoniakut nga mëlçia
Vaji i ullirit – dhe vajra të tjerë organikë të shtypur në të ftohtë, si vaji i kërpit, janë mjaft të shëndetshëm për mëlçinë.
Shafran i Indisë – vepron si një antiseptik dhe i kujdesshëm në vrasjen e baktereve. Përmirëson procesin e shërimit të plagëve dhe përmirëson imunitetin
Grejpfrutët – janë gjithashtu të pasur me antioksidantë dhe vitaminë C që japin një kontribut të rëndësishëm në pastrimin natyral të mëlçisë.shiko.news