10 shenja që tregojnë se trupit tuaj i mungon vitamina D

0
452

Vitamina D nuk është saktësisht një kurë magjike. Megjithatë, një mangësi në këtë lëndë ushqyese është lidhur me shumë kushte serioze si sëmundjet e zemrës, sëmundjet autoimune, presioni i lartë i gjakut , diabeti dhe sëmundjet e kockave ose kyçeve.

Si fëmijë, trupi juaj kishte nevojë të thithte shumë vitaminë D për rritje dhe zhvillim. Në të kaluarën, fëmijët që nuk merrnin mjaftueshëm vitaminë D shfaqnin deformime skeletore ose një sëmundje të njohur si rakit. Megjithatë, sot eshte nje semundje e rralle nuk janë më një problem i madh shëndetësor.

Të paktën 40 për qind e amerikanëve ende nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D , sipas një raporti në Scientific American . Të paktën një miliard njerëz në mbarë botën vuajnë gjithashtu nga mungesa e vitaminës D, sipas një studimi në Oxford Journals on Age and Aging.

Është e lehtë të anashkalohet mungesa e vitaminës D, sepse disa nga simptomat mund t’i atribuohen kushteve të tjera. Por cilat janë gjasat që mund të keni mungesë të vitaminës D? Këtu janë disa shenja për t’u kujdesur.

1. Ju vuani rregullisht nga dhimbjet e muskujve dhe dobësimin e kyçeve
Simptomat e mungesës së vitaminës D janë kaq delikate në fillim. Por disa nga shenjat më të hershme janë dhimbjet e muskujve dhe dobësia e kyçeve, të cilat mund t’i përjashtoni lehtësisht si pjesë e një rutine të ngurtë fitnesi ose efektet e plakjes.

Ju mund të jeni në gjendje të toleroni shqetësimet e dhimbjeve të muskujve dhe dobësisë së kyçeve thjesht duke ngadalësuar aktivitetet tuaja fizike. Megjithatë, nëse ju mungon vitamina D, ky problem do të vazhdojë të kthehet. Për më tepër, mund të përkeqësohet me kalimin e kohës.

2. Ju vuani nga dhimbje kronike
Dhimbja kronike mbulon një gjendje të gjerë. Përveç muskujve dhe nyjeve, ju gjithashtu mund të përjetoni migrenë, shpinë të keqe ose shqetësime të tjera të trupit.

Një studim në revistën Musculoskeletal Disease tregoi se dhimbja kronike është e përhapur në pacientët me mungesë të vitaminës D.
Konsiderohet teknikisht një dhimbje kronike nëse e keni pasur gjendjen për më shumë se tre muaj.
Vitamina D funksionon si një steroid neuroaktiv që ndikon në prodhimin e neurotrofinave në sistemin tuaj.

Këto hormone punojnë kundër rrugëve inflamatore që zhvillohen nëse keni dhimbje kronike.
Vitamina D gjithashtu ndihmon qelizat T që ndihmojnë trupin tuaj të luftojë trupat e huaj, bakteret, mikrobet dhe viruset. Ky lëndë ushqyese mund të rregullojë efektet e qelizave nervore që ndjejnë dhimbjen, në mënyrë që të mos bëheni të prekshëm ndaj dhimbjeve kronike.

3. Ndiheni shumë të lodhur gjatë gjithë kohës
A keni pasur ndonjëherë një nga ato ditët kur jeni thjesht shumë i lodhur edhe nëse keni pasur një pushim të mirë gjatë natës? Është e mundur që ju mund të keni nivele të ulëta të vitaminës D në gjak, kështu që trupi juaj ende ndihet i lodhur.

Trupi juaj ka nevojë për vitaminë D për të krijuar energji.
Nëse nuk keni mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese, do ta ndjeni lehtësisht lodhjen që ju zvarritet.
Kur jeni të lodhur, nuk do të ndiheni më pozitiv për të shkuar në palestër, sepse preferoni të flini.
Ju gjithashtu do të filloni të shmangni shoqërimin pas punës sepse nuk keni më energji, gjë që mund të çojë në ndjenja depresioni dhe izolimi.

Mënyra e vetme për të përcaktuar nëse keni nivel të ulët të gjakut është të bëni një analizë gjaku dhe të merrni një diagnozë të duhur nga një mjek . Një rezultat normal i testit të vitaminës D do të tregojë një lexim prej 20 deri në 50 nanogram për mililitër (ng/mL). Nëse leximi juaj bie nën 20, duhet të shqetësoheni për nivelet tuaja të kësaj vitamine. Nëse është nën 12 ng/mL, atëherë patjetër që keni mungesë.

Shpesh keni probleme me frymëmarrjen si ftohje dhe kollë
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, fëmijët të cilëve u mungon vitamina D janë në rrezik për infeksione të frymëmarrjes. Por i njëjti rrezik mund të vlejë edhe për të rriturit që kanë mungesë të vitaminës D, veçanërisht nëse kanë vuajtur nga astma më parë.

Nëse jeni gjithmonë i pari që keni kollë ose ftohje gjatë sezonit të gripit, konsideroni të vlerësoheni për mungesën e vitaminës D. Një studim në revistën Respiratory Research citoi se të rriturit me probleme me vitaminën D kanë një sistem më të dobët të frymëmarrjes. Prandaj, ftohja e tyre e zakonshme mund të përparojë lehtësisht në bronkit dhe pneumoni.

5. Keni një kokë të djersitur
Mjekët në të kaluarën e kanë përdorur për të përcaktuar mungesën e vitaminës D tek foshnjat duke pyetur nënat e tyre për djersën e kokës. Pra, ata do të rekomandonin që foshnja të kalonte kohë shtesë nën diellin e mëngjesit për të fituar më shumë ekspozim ndaj vitaminës D.

Djersitja e tepërt e kokës është ende e lidhur ngushtë me mungesën e vitaminës D sot. Megjithëse në përgjithësi është i padëmshëm dhe kryesisht vetëm një sherr, pasi do t’ju duhet të vazhdoni të fshini kokën, kjo gjendje mund të tregojë gjithashtu kushte mjekësore si diabeti, problemet e tiroides dhe infeksioni. Megjithatë, ajo që është e zakonshme për këto sëmundje është se ato janë të lidhura edhe me mungesën e kësaj vitamine.

6. Jeni të dëshpëruar
Dielli shpesh përshkruhet si një personalitet pozitiv në karikatura dhe shkenca mund t’i përgjigjet më së miri arsyes pse është kështu. Sipas Këshillit të Vitaminës D, mungesa e diellit mund të jetë vërtet një vrasës i humorit. Kur keni mungesë të kësaj lënde ushqyese, truri juaj përpunon më pak serotonin që mund të ndikojë në mendimet tuaja pozitive, emocionet dhe gjendjen shpirtërore.

Kështu, banorët e saj janë më të prirur të vuajnë nga depresioni për shkak të mungesës së diellit.
Banorët e Alaskës e trajtojnë mungesën e ekspozimit në diell dhe mungesën e vitaminës D si një problem serioz mjekësor. Në fakt, qeveria e saj vendore në fakt inkurajon banorët që të zotërojnë dhe përdorin kuti ndriçimi gjatë kohës së dimrit. Banorët i lidhin këto kuti drite në trupin e tyre pasi ai dërgon drita terapeutike që do të nivelizojnë vitaminën D të trupit të tyre.

7. Ju jeni shumë më i çuditshëm
Nëse po e ndjeni veten duke u bërë i padurueshëm dhe i pakënaqur, ndoshta trupi juaj ju thotë se nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë D. Ashtu si me depresionin , ju ndiheni të çuditshëm për shkak të rënies së madhe të niveleve të serotoninës ose të lumturisë. hormonet. Zgjidhja është e lehtë në këtë rast. Bëni një shëtitje në mëngjes dhe shijoni diellin e ngrohtë, flladin e lehtë dhe bukurinë e natyrës. Ndonjëherë, një hap i shpejtë jashtë mund t’i kthejë humorin dhe ndjenjat tuaja të këqija në pozitive.

8. Keni hipertension
Ekspertët e Harvardit publikuan një studim në Molecular Nutrition Food Research që zbuloi se mungesa e vitaminës D mund të jetë e zakonshme për njerëzit me hipertension (i njohur edhe si presioni i lartë i gjakut). Nëse jeni me hipertension, jeni duke e vënë veten në rrezik për sëmundje kardiovaskulare, sulm në zemër dhe goditje në tru. Pra, mos e shpërfillni mungesën e vitaminës D në sistemin tuaj.

Ekspertët ende po përpiqen të studiojnë efektet dhe patologjinë e vitaminës D dhe presionit të gjakut. Një shpjegim i mundshëm tregon për përmbajtjen e kalciumit të kësaj vitamine të veçantë, e cila është një lëndë ushqyese e rëndësishme për proceset qelizore dhe metabolike të trupit.

Por një studim në revistën Circulation , nga ana tjetër, tregoi se marrja e suplementeve të vitaminës D nuk mjafton për të ndryshuar gjendjen e pacientëve me hipertension dhe parahipertension. Ju ende duhet të kërkoni një mjek për opsionin e duhur të trajtimit për gjendjen tuaj.

9. Ju jeni duke përjetuar rënie të flokëve
Humbja e flokëve është mjaft e zakonshme për njerëzit që vuajnë nga stresi. Por nëse flokët tuaj që bien duken anormalisht të tepërta, mund të keni mungesë të vitaminës D.

Humbja e flokëve është një nga simptomat më të hershme të njerëzve me një sëmundje autoimune të quajtur alopecia areata, sipas një studimi në Endokrinologjinë Molekulare dhe Qelizore. Vitamina D ushqen dhe stimulon gjëndrat e flokëve. Nëse nuk keni mjaftueshëm nga kjo vitaminë, ajo mund të pengojë rritjen e flokëve tuaj.

10. Ju keni kocka të dobëta dhe jeni të prirur për fraktura
A e dini se kockat tuaja ndalojnë së rrituri në fillim të të 30-ave? Ju do të arrini kulmin e shëndetit të kockave tuaja në këtë fazë, por indet tuaja kockore do të vazhdojnë të rimbushen me kalimin e moshës.